Szriai aranyhrcsg (Mesocricetus a. auratus)
Szrmazsuk
Szrmazsi helyk az egykori Palesztina, de ott ma mr csak elvtve fordulnak elõ. 1930-ban Aleppo krnykn Aharoni zoolgus professzornak sikerlt nhny pldnyt befognia, majd ezekkel hozta ltre tenyszett a jeruzslemi egyetemen. Kt vtizeddel ksõbb, (az 1950-es vekben) mr Eurpba is kerlhetett nhny pldny, amelyek aztn itt tovbb szaporodtak s egyre tbb s tbb emberhez eljutottak. Ma mr se szeri, se szma az aranyhrcsgknek. Mivel jellegt tekintve sivatagi llat, ezrt a meleget nemcsak kedveli, de ignyli is! A szobahõmrsklet megfelelõ szmukra.
Ismertetõ
A nemek megklnbztetse (a kifejlett llatokon) nem nehz. Mr a testalkatbl kvetkeztethetni lehet r. A hmek lnyegesen karcsbbak, mint a nõstnyek. A hmek testnek hts rsze tompa cscsban vgzõdik, itt helyezkednek el ugyanis jellegzetes zsrprnik. A nõstnyek rthetõen teltebbek s zmkebbek. A biztos meghatrozs (klnsen a fiatalokon) az ivarszervek megtekintsvel lehetsges. A nõstnyek vgblnylsa s ivarnylsa meglehetõsen kzel van egymshoz. Ha viszont ez a tvolsg nagy, akkor hmmel van dolgunk. Kedvezõ krlmnyek kztt akr 3 vig mis ellnek, de a tbbsg tlag letkora 1,5-2 vre tehetõ. Ez azzal magyarzhat, hogy elg gyors az anyagcserjk.
Kzismert, hogy a legtbb llat szereti a napfnyt, ezzel szemben a hrcsgk kifejezetten kerlik a vilgossgot. Ennek egyszerû a magyarzata, õshazjukban a nappalt fld alatti regeikben tltik. Vigyzzunk, llatainkat ne tegyk ki kzvetlen napfnynek, inkbb a szoba rnykosabb rszben helyezzk el. Ha ezt a tancsot nem fogadjuk el, kisllatunk nyugtalann, kimerltt vlhat, sõt, akr el is pusztulhat!
Ha esetleg kiszabadulnak terrriumukbl, a laks btoraiban nem tesznek krt, viszont a fggnyket, szõnyegeket megrghatjk, krmeikkel a szlat kihzhatjk. Leghelyesebb a kiszktt pldnyokat sszeszedni s visszavinni sajt lakosztlyukba. Ezt az õ rdekk is megkvnja, hiszen gy kizrt, hogy valamelyikre vletlenl rlpjnk, aminek rendszerint pusztuls a vge!
Tpllkozsuk
Reggel s este tplljuk llatainkat. Napkzben ugyanis tbbnyire alszanak, s ilyenkor ne kell zavarni õket. Az egyedlll hrcsgket naponta egyszer elg etetni, mert ilyenkor nem kell attl tartani, hogy a tbbiek eleszik elõle az elesget. Tpllkukat azonos idõben s azonos mennyisgben adagolni. A flsleget elraktrozzk, ennek nagy elõnye, hogy a gondoz nhny napra egyedl hagyhatja az llatot. A penszedõ elesget mindig el kell tvoltani!
A rozst kivve valamennyi szemes takarmnyt (bzt, rpt, zabot, kukorict), napraforg s tkmagot, mogyort, mandult, dit, mazsolt, datolyt szvesen elfogyasztjk. A szraz kenyeret nagyon szeretik, ami segti az llandan nvekedõ metszõfogak szksges koptatst. Szraz elesget kifejlett llatnak napi 15-20 g-ot adjunk. Zldsg s gymlcsflk: a hagyma, citrom, retek kivtelvel mindent megesznek. Ezekbõl a tpllkokbl napi 40-50 g-ot adjunk a kifejlett llatnak. A szraz elesget este, a zldsgeket, gymlcsket inkbb reggel adjuk llatainknak.
trendjk vltozatoss ttele rdekben hetente adjunk zld fvet, lucernt, vrshert, tlen pedig nyers kposztt, veghzi zld saltt, srgarpt, marharpt, zellert is. Fehrjeszksgletk miatt hetente egy-egy bogarat, lisztkukacot, fldigilisztt is adjunk hrcsgnknek. Sivatagi llatok lvn, vizet nem ignyelnek, zld nvnyekkel fedezik vzszksgletket.
Tenysztsk
Hamar (mindssze 6-8 ht mltn) ivarrett vlnak. Tenysztsre 5-6 llatot ajnlatos beszerezni. Clszerû gynevezett poligm tenyszetet ltesteni, ami annyit jelent, hogy 3-4 nõstnyhez 1 hmet rakunk, mg egy tovbbi hmet tartalkolunk. A nõstnyek lehetnek testvrek is, de a hmek ms vrvonalhoz tartozzanak. Fontos az is, hogy csak olyan llatok kerljenek szaportsra, amelyekrõl eleve tudjuk, hogy sok utdot hoznak a vilgra. Ha a csoportban elõfordulna civakods, durvasg, a kezdemnyezõ llatot, haladktalanul tvoltsuk el. A nõstnyek przsi hajlama 4 napig tart, majd 7 nap elteltvel megismtlõdik. Ha a nõstnyeket 10-12 napon keresztl egytt tartjuk a hmmel, ktszer nylik lehetõsg az zekedsre, przsra. Mivel a hm szvesen przik, felttelezhetõ, hogy ennyi idõ alatt az sszes nõstny sikeresen megtermkenyl. A vemhessg 16-18 napig, vagyis nagyon rvid ideig tart. A vemhes nõstnyek kzelbõl a hmeket clszerû eltvoltani. A hmre is rfr ugyanis 4-5 napos pihens. Ezt kvetõen jbl bellthat fedezsre. Elõfordulhat, hogy valamelyik nõstny nem termkenyl meg, az ilyet vissza kell helyezni a kvetkezõ tenysz csoportba. Az resen maradt llatot helyes festkkel vagy szõrkurttssal megjellni, hogy ksõbb ktsget kizran ellenõrizhessk termkenysgt, avagy meddõsgt. A sikeres przson tljutott nõstnyek testn mr nhny nap elteltvel szrevehetõ a vemhessg. A vrands anykat ajnlatos klnvlasztani s mindegyiknek - kln-kln, egy-egy 10x10x10cm mretû, tovbb 5 cm tmrõjû lyukkal, kapuval elltott, felnyithat fedelû fadobozt, odt kszteni, amelyet bellrõl bleljnk ki szraz fûvel, kenderkccal vagy paprcskokkal. 16-18 napi vemhessg utn, rendszerint jjel, vagy kora hajnali rkban fialnak. Az jszlttek csupaszok s vakok. Szmuk 4-12 kztt vltozik. Azokat a nõstnyeket, amelyek rendszeresen hatnl kevesebb utdot hoznak a vilgra, zrjuk ki a tovbbi tenysztsbõl. Az ilyen llatok ugyanis (legalbbis a nagyobb tenyszetekben) nem tarthatk nyeresgesen. Persze ott, ahol csak nhny llat van, s a gazdasgossg nem elsõrendû szempont, a kevsb szapora llatok is megtûrhetõk s tarthatk.
Az anyallatok a fials utni elsõ napokban csak rvid idõre s ritkn hagyjk el az odt. Ha ekzben valamelyik aprsg kimszna, az anyjuk rgtn visszaviszi õket a tbbi kz. Az ellst kvetõ idõben a szoptats anyknak ajnlatos a szokvnyos s ksõbb ismertetsre kerlõ elesgen kvl tejben fõztt zabpelyhet is adni. Ettõl ugyanis hamar erõre kapnak s tejk is vrhatan tbb lesz. Mind az jszltteket, mind az anykat kmlni kell gyakori szemrevtelezstõl, fogdosstl, zaklatstl. Nyolc nap elteltvel azonban mr btran felnyithatjuk az od tetejt s megnzhetjk a kis csaldot. Elõ fordulhat. Hogy az otthonos kis fszekben elpusztult vagy letkptelen, netn srlt llatot tallunk. Az ilyeneket tvoltsuk el, s brmennyire is fj, irtsuk ki. Fials utn kt htig ne nyljunk az od belsõ berendezshez. Ez idõ utn azonban kslekeds nlkl tiszttsuk ki, s helyezznk be j almot. A fiatalok 3 htig szopnak, de mr a 15. naptl kezdve rendszeresen kijrnak az odbl, hogy lassan hozzszokjanak az nll tpllkozshoz. A harmadik s a negyedik ht kztt ajnlatos sztvlasztani a klnbzõ nemû fiatalokat, majd valamennyit tvoltsuk el anyjuk kzelbõl, hogy ily mdon elkerljk a tl korai, idõ elõtti fedezseket. Levlaszts utn az anyallatokat, a hmekhez hasonlan, ajnlatos 4-6 napig pihentetni, hogy a szls s a szoptats utn szervezetk jjpljn, regenerldjon.
A felcseperedõ aprsgok arnylag hamar s knnyen tszoknak az anyatejrõl a kifejlett llatok takarmnyra, s ekzben szemltomst gyarapodnak. Amint elrik a hathetes kort, mr kivlaszthatk a tovbbtenysztsre alkalmas egyedek, amelyek kt hnap eltelte utn proztathatak elõszr. A szriai aranyhrcsgk mr 8 hetes koruk elõtt is ivarrettek, de helyes, ha kivrjuk a kt hnapos kort. Csak ebben az esetben szmthatunk ugyanis egszsges s megfelelõ szm tdra.
Az anykat a hetedik ells utn, ez rendszerint egyves korukra kvetkezik be, ajnlatos kiselejtezni, mert a tovbbi szaportsuk mr nem kifizetõdõ. Egy v utn a hmek felfedezõkedve is cskken, ezrt ezeket is clszerû kivonni a tenysztsbõl. |